Százhuszonötödik bejegyzés - Kéztorna
Néhány hete eltört a barátom keze. Nemrég levették a gipszet, és én, mint rutinos kéztornáztató, segítek neki újra mozgásra bírni, mert alig mozog, és az is fájdalmas. Ezzel én is még többet gyakorlok, ami nem árt. Minden este fél órát tornáztatjuk a kezét, és ami nagyon fontos, akkor is, ha fájdalmat érez! Amíg nem elviselhetetlen a fájdalom, kénytelenek vagyunk erőltetni, mert csak így fog fejlődni. Innen jött az ötlet, ehhez a bejegyzéshez.
A fájdalom annak a jele, hogy jól csináljuk, ehhez hamar hozzászokunk. Mi 1 hét alatt elértük, hogy már össze tudja érinteni a kis -és a hüvelykujját. Türelmesnek kell lenni, én hónapok alatt nyertem vissza a kezem funkcionális mozgásait, és akkor nálam még ott volt az is nehezítésnek, hogy a karomat is nehéz volt emelni.
A nyújtások vannak az első helyen, az összeugrott, sérült, ellustult izmok, és használaton kívüli ízületeket ki kell nyújtani. Fájdalmas, és idegőrlő dolog, de miután kiegyenesedtek, nem fognak többé összeugrani. Az ő esetében nem erről volt szó, ott amiatt rövidültek meg az ujjai, és állt be a csuklója, mert nem használta őket.
Stroke-osoknak: Azt nem mondja el senki, hogy a felkart, alkart, csuklót, ujjakat, a markot, és a hüvelykujjat is külön kell kezelni. Mindegyikre külön gyakorlatok valók, mert egy ideig nem hajlandóak együttesen működni. Miután szinkronba kerültek, és jobban tudjuk őket koordinálni, már elmondhatjuk, hogy a nehezén túl vagyunk. Gábor mesélte, hogy ő a koordinációt úgy tanulta meg újra, hogy a kockás abroszon megpróbált beletalálni a kockákba. További kéztorna (és egyéb stroke-os gyakorlatokról) tippeket már írtam korábban, itt, a blogon. Olvassátok el, hasznos! A karokat karkörzéssel, nyújtással, kisebb súlyok emelésével hozhatjuk rendbe.
Alkarra és csuklóra:
Ujjakra:
Ujjpercekre:
Hüvelykujjra:
Ujjak, és hüvelykujj:
Bármilyen gyakorlat jó, ami a törött testrészekre is jó, ha valakinek ez kevés lenne, keressen rá a youtube-on az alábbi szavak kombinációjára:
shoulder = váll
upper arm = felkar
elbow = könyök
forearm = alkar
wrist = csukló
fingers = ujjak
thumb = küvelykujj
stretching = nyújtás
strengthening = erősítés
injured = sérült
fractured = törött
massage = masszázs
exercise/workout = torna
Mindet állítsunk a szolgálatunkba. Végezzünk házimunkákat, mindenhol van egy fal, vagy egy korlát, ahol gyakorolni lehet.
És most a masszázs, és a nyújtás
A gyakorisággal kapcsolatban csak annyit mondhatok, hogy én naponta többször csináltam őket a gyógyulási folyamat során. Eleinte gumitüskés labdával ingereltem a véráramlást a kezemben, aztán kis gumilabdát, összecsavart zoknit, vagy egy nagyobb darab szivacsot szorongattam, hogy a fogásomat erősítsem. Először a hajlító izmok jöttek rendbe, majd a nyújtók. Az én hüvelykujjam nem nyerte vissza rendesen a funkcióját, és ha csináltam valamilyen megerőltető tevékenységet, gyakran behúztak az ujjaim görcsös tartásba, ez hálistennek elmúlt. A csuklóm kicsit merevebb. Az érintett kéz sokáig (ha nem mindig) gyengébb, és lassúbb lesz, de a funkcióját visszanyerheti, és ez nagyon nagy szó! Gondoljunk bele, hány és hány tevékenységhez kell 2 kéz.A karomban az erő, és a fogásom szinte a régi, a neurológus szerint is. Az ujjaim gyengébbek, és a lendületük sem tért még vissza, de már egyáltalán nincs okom panaszra.